Edzés és táplálkozás tudományos alapokon

2022. április 13. 11:37 - benyiandras

N.E.A.T. - A sikeres diéta kulcsa

Mindannyian tudjuk, hogy egy jól beállított diéta és kellő fizikai aktivitás segíthet megszabadulni a nem kívánatos kilóktól.

A hangsúly fogyás esetében mindig a kalóriadeficiten van! Ahhoz, hogy súlyt vesszünk több kalóriát kell felhasználnia a szervezetünknek, mint amennyit beviszünk a nap folyamán.

A kalóriabevitel viszonylag egyszerű. Étkezések során az elfogyasztott tápanyagok fognak energiát biztosítani a szervezet számára, amivel gazdálkodhat. A fehérje 4kcal/g, a szénhirdát szintén 4kcal/g, a zsír pedig 9 kcal/g-ot jelent.

Ezek összeszámolásával könnyedés megkaphatjuk, hogy adott napon mennyi kalórát vittünk be a szervezetünkbe.

A kalóriák égetése már egy picit összetetteb folyamat, amelyet több kategóriába sorolhatunk. Jöjjön néhány angol mozaikszó és azok jelentése:

total_daily_energy_expenditure.jpg

  • BMR - Basic Metabolic Rate: Az a kalória mennyiség, amelyet testünk nyugalmi helyzetben használ el csupán az alapvető funkciók működtetéséhez. Ezek például a létfontosságú szervek ellátása (szív, agy, vese, máj, stb.)
  • NEAT - Non-exercise Activity Thermogenesis: Ez az az energiamennyiség, amelyet a nem külön megtervezett edzésekhez használunk fel. Amikor kikelünk az ágyból, sétálunk, lépcsőzünk vagy csak éppen felállunk, akkor a szervezetünk energiát használ fel. Ezek a felhasznált mennyiség fog ebbe a kategóriába tartozni.
  • EAT - Exercise Activity Thermogenesis: Ide soroljuk a megtervezett edzésből elégetett kalóriákat. Ha elmész futni, biciklizni vagy esetleg az edzőterembe edzeni, akkor ezt a kategóriát erősíted. 
  • TEF - Thermic Effect of Food: Az ételek emésztéséhez is igen sok energia szükséges. Mire az ételekből felszívódik a tápanyag elég sok folyamatnak végbe kell menni a szervezetben és ezekkel mind energiát is égetünk el. A legtöbb energia a fehérje megemésztéséhez szükséges!

A teljes kalória felhasználáshoz viszonított arányuk nagyjából a következő: 60-70% BMR, 15-20% NEAT, 0-15% EAT, 10% TEF

Mi is az a NEAT?

Mint már tisztáztuk az a fizikai aktivitás, amit nem sportolási céllal végzünk a nap folyamán.

Gondoljunk csak bele! Azok is, akik rendszeresen sportolnak hetente körülbelül 5-7 órát töltenek el vele. Emellett alvással körülbelül 55-öt. Mi a helyzet a maradék több mint 100 órával?! Ugye?

Több kutatás is kimutatta már, hogy ha odafigyelünk fizikai aktivitásunkra a nap folyamán, akkor több kalóriát égethetünk el, mintha inkább edzeni járnánk.

Például:
Egy 70 kilós ember 80 és 100 kcal közötti energiát használ fel csupán az ülés során óránként. Amennyiben ezt az időt állva töltjük rögtön ennek másfélszeresét, azaz 120-150 kcal-t.

Nem tűnik soknak, de ha csak napi 1 órát töltünk állva ülés helyett, azzal már kiválthatunk heti fél órányi futást!

Az edzés nem mindig elég a fogyáshoz

Amint kalóricadeficites állapotba kerül a szervezetünk a testünk elkezd spórolni az energiával.

Ezt úgy tudja megtenni, hogy kicsit belassít minket. Először fáradtak leszünk lépcsőzni és inkább lifzetünk helyette, utána már sétálni sincs kedvünk és inkább a villamost választjuk 2 megállónyi utazáshoz, nem állva, hanem ülve telefonálunk, stb.

Tehát elkezd csökkenni a NEAT szintünk és hiába eszünk kevesebbet, vagy akár sportolunk is mellé mégsem kezdünk olyan ütemben fogyni, mint szeretnénk. Ez azért lesz mert csökken a napi szintentartáshoz az energiaigényünk a NEAT bezuhanásával.

Hogyan emeljük a NEAT szintünket

Nézzünk pár hasznos példát, amivel tovább támogathatjuk a fogyásunkat. Ugyan külön-külön kevés kalóriát jelent egy-egy ilyen aktivitás, de összeadódva már rengeteg energiát felhasználhatunk velük.

  1. Állj ülés helyett: Amennyiben ülő munkát végzel iktass be minden nap 1 órát, amikor állva végzed a dolgaid. Fél-fél órát délelőtt és délután szinte észre sem veszel, azonban mint említettük ezzel heti szinten egy futásnyi kalóriát elégetsz.
  2. Lépcső lift helyett: Na nem a 30. emeletre kell gondolni :) De ha 2-4 emeletet kell naponta párszor megtenned akkor válaszd a lépcsőházat. Talán még gyorsabb is, mint liftre várakozni!
  3. Séta autó/tömegközlekedés helyett: Cserélj le pár megállónyi utazást sétára vagy parkolj kicsit messzebb a munkahelyedtől. 10-10 perc utazás a nap elején és végén segít is ráhangolódni a munkára vagy éppen elengedni azt! :)
  4. Telefonálj állva: Vagy akár sétálgathatsz is közben, amivel még több kalóriát égethetsz!
  5. Óránként 5 perc séta: Állj fel, nyújtózkodj és sétálj kicsit. Amellett, hogy növeli a NEAT szinted még a gerincednek is jót fog tenni.
  6. Sétálj: Ha közelre mész valahova,a mi 10-15 perc séta, akkor válaszd a gyaloglást.

Látható, hogy nem kell ördögtől való dolgokra gondolni és mégis rengeteget fognak számítani, ha diétázol. Kis kreativitással rengeteg szokást beiktathatsz, amivel növelheted a napi aktivitási szinted.

Összefoglalás

Mielőtt tovább csökkented a bevitt energiamennysiéget vagy órákat kardiózol mindig nézd meg, hogy rendben van-e a NEAT szinted, mert sokkal egyszerűbben tudod vele segíteni a diétád!

A nap végén rengeteget fog számítani +200 felhasznált kalória.

Források:
https://www.liftyourselfpt.co.uk/blog/what-is-bmr-neat-eat-tef-and-tdee
https://blog.nasm.org/exercise-programming/neat-approach-weight-loss
https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/calories-burned-standing#products-to-try

Címkék: diéta fogyás neat
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://edzestudomany.blog.hu/api/trackback/id/tr917807019

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Edzés és táplálkozás tudományos alapokon
süti beállítások módosítása